Hoe ondersteun je jongeren van gesloten jeugdzorg en jeugddetentie naar mbo?

Het onderwijs in gesloten jeugdzorginstellingen en forensische centra jeugd sluit niet altijd goed aan op het mbo-onderwijs. Dat maakt de overstap voor jongeren niet makkelijk. Als mbo-professional kun je deze jongeren ondersteunen. Dit vraagt vooral om actieve samenwerking met partijen rond de jongeren. Op deze pagina lees je hoe je dit doet. 

Werk actief samen met de jeugdinstelling, gemeente en reclassering 

Een goede overstap naar het mbo lukt alleen als onderwijs en partners samen optrekken. Maar de samenwerking is nu nog vaak afhankelijk van individuele contacten.  

Samen optrekken betekent voor jou als mbo-professional dat je niet alleen kijkt naar wat er binnen school nodig is, maar ook actief samenwerkt met partijen rond de jongere. Zoals de gesloten jeugdinstelling, wijkteam en reclassering. 

Organiseer de overdracht en overgang tijdig en in nauw overleg  

Maak al vroeg contact met de verbindingsofficier: de vaste contactpersoon van het mbo die casusregie voert en zorgt voor afstemming en informatie-uitwisseling tussen de instelling en de mbo-school. Betrek ook de trajectbegeleider van de jeugdinstelling bij de inschrijving en start van de opleiding. Organiseer een warme overdracht en zorg voor extra ondersteuning in de eerste maanden op het mbo. Maak afspraken over de rolverdeling in de nazorg zodat jongeren niet uit beeld kunnen raken, bijvoorbeeld met de betrokken doorstroomcoach. 

Stel de jongere centraal tijdens de overgang  

Organiseer een uitgebreide intake, met oriëntatieprogramma op het mbo. Zorg dat jongeren kunnen instromen op een moment dat hen uitkomt, zodat ze geen periode onderwijs missen. Dit hoeft dus niet alleen op de vaste instroommomenten in het schooljaar.

Ondersteun en informeer docenten  

Ondersteun docenten met traumasensitieve deskundigheid. Zo leren ze er bewust rekening mee te houden dat de achtergrond en ervaring van de student impact hebben op het gedrag, leren en welbevinden. 

Neem altijd het perspectief van jongere zelf mee 

Jongeren geven helder aan wat zij nodig hebben van professionals: 
 

  • Laat mij pas los als de Big Five geregeld zijn: wonen, inkomen, school of werk, support, welzijn. 
  • Help me praktisch en help me bij verantwoordelijkheid en keuzes. 
  • Geef me tijd en ruimte en sta naast mij.  
  • Laat mij zelf regie houden, werk positief en motiverend.  
  • Help me een vangnet op te bouwen en denk met me mee over korte én lange termijndoelen.  
  • Bied doorlopende steun zonder knip tussen systemen. 

Praat, lees en luister mee op het Platform Vakmanschap!  

Logo Platform Vakmanschap

Het Platform is een plek om van én met elkaar te leren, elkaar te ontmoeten en ervaring en kennis uit te wisselen. Woon bijeenkomsten van actuele thema's bij, stel of beantwoord vragen, lees mee over interessante inzichten en deel je voorbeelden. 
Deelname is gratis, je moet je eerst even registreren.

Ga naar de community

Eva de Jong

Eva de Jong

senior inhoudsdeskundige Kwaliteit, beleid en monitoring
e.dejong [at] nji.nl